Van ez a Cixin Liu regény, a háromtest-probléma meg ugye a két folytatása, meg a negyedik, amit nem ő írt. A kínaiak csináltak belőle egy sorozatot, megnéztem. Ez az írás erről szól, a kínai sorozatról, de mondjuk a könyv is nagyjából ugyanaz lehet, meg az amerikai netflixes sorozat is. Ja, az is lett belőle, amerikai sorozat.
Ja, hát mondjuk tetszett, érdemes megnézni, érdekes volt, sajátságos. Kínaiul beszélnek benne, már maga ez is egzotikus, de a színészi játék is érdekes. Sajátságos, távoli kultúra, sci-fi. Érdekes.
Csak mondjuk tele van marhasággal. Észveszejtő, rohadt nagy marhaságok vannak benne.
Következzen tehát egy spoileres felsorolás a butaságokról, az én kis kifogásaimról, ami még annak is elronthatja az élményt, aki már látta. Mindegy, kikívánkozik belőlem, mert mindenki csak ajnározza ezt a Lui gyereket, mintha nem beszélne hülyeségeket.
A kép alatt már spoileres a szöveg
1) Szóval a sztori úgy kezdődik, hogy természettudósok sorra lesznek öngyilkosok. Mint utóbb kiderül azért, mert valami földön kívüli értelem beavatkozik a kvantummechanikai kísérletekbe és így azok azt mutatják, hogy nincsenek is természeti törvények. Nincs is fizika...
Hogy ez mekkora baromság, az kilóg a sorból. Egy kísérleti fizikus a karrierje során vagy tízezer ilyet talál, aztán pár perc vagy pár hónap kínlódás után kideríti, hogy hol rontotta el a mérést. Viszont végig azon álmodozik, hogy kiderül nincs is tévedés. Merthogy az tuti Nobel díj lenne.
És igen, volt már ilyen, ott a hullámfüggvény, amire ugye azt mondta Einstein, hogy Isten nem játszik kockajátékot, mert szeretett volna hinni benne, hogy a természetnek vannak olyan törvényei, amit ő törvénynek tart. Valószínűleg tévedett, kockajáték van, nincsenek olyan törvények, amiket előtte törvénynek tartottak. És senki sem lett öngyilkos. Azám! Senki!
2) A csávó írt egy regényt háromtest-probléma címmel. Ebből csináltak egy filmsorozatot, háromtest-probléma címmel. Ebben a szereplők belépnek egy VR játékba, aminek háromtest-probléma a neve. Az első három másodpercben felkel a nap, majd gondol egyet, visszabújik és megint éjszaka lesz.
Aha, gondolom én, mint néző. Háromtest probléma! Kaotikus! Aha.
Ezek után a szereplők, a játék karakterei, az összes karakter a sorozatban hosszú-hosszú-hosszú epizódokon keresztül azon filózik, hogy mi a fenéért megy a nap össze-vissza. Há-rom-test-prob-lé-ma. Ember, ez de idegesítő. Mágis mire számítottál, milyen pályán mozognak a csillagok?
3) Az idegen lények évszázadokon, évezredeken azon filóznak, hogy hogyan lehetne kiszámolni a bolygó, a napok mozgását. Nagy marhaság, de tényleg.
Az emberek a Föld bolygón százezer évvel ezelőtt nem azon filóztak, hogy hogyan lehetne megjósolni a klímaváltozást, hanem azon, hogy hogyan tudnák megvédeni magukat a hidegtől. A három nap lényei fejlett hőszigetelésen dolgoznának, nem azon filóznának, hogy hogyan lehetne kiszámolni milyen meleg lesz hatszáz év múlva.
Mert ha tudod, akkor mi van? Mennyiben lesz neked jobb? Semmivel! Annyival!
4) Az meg már csak apróság, hogy a problémájuk valójában négytest probléma, mert ugye három nap van, meg a bolygó. Az rendben van, hogy elhanyagolják a bolygó tömegét, ez egy valós módszer, de végig azon járatják a szájukat, hogy pontos megoldást keresnek. Akkor meg hogy van, hogy senki sem sem említi, hogy van még legalább egy bolygó, azaz háromtest-probléma megoldással nyilván nem lesz pontos az a megoldás.
5) A bolygó felszíne többször izzó lávafolyammá változik. De az idegenek valahogy csak újraépítik a kultúrát, mert az élet azért csak megmarad. Hogyan? Miképpen? Bekerítette magát a szerző, az történt.
Legyen olyan szélsőséges az időjárás, hogy az sok szenvedést okozzon. Legyen olyan szélsőséges, hogy akadályozza a kultúra fejlődését. De e lények azért legyenek szuper fejlettebbek az emberi fajnál. De persze legyen kaotikus az időjárás, de soha ne törölje el az életet a bolygón.
Ja, a sztori miatt kellett neki egy olyan elem, ami önmagában ellentmondásos és tudománytalan. Ez nem sci-fi, a sci-fi nem olyan, hogy semmibe vesszük a tudományt.
6) Ez a sötét-erdő elmélet egy nagy marhaság. Arról van szó, hogy az összes értelmes faj csendben bújkál, mert mindegyik azonnal megtámadná a másikat, ha megtudná, hogy hol van a másik. Merthogy nem lehet tudni, hogy ki milyen erős, nincs bizalom, egyik faj sem bízhat meg a másikban, az egyetlen biztos módszer az azonnali támadás.
Hát ja, aki ezt az orstobaságot kitalálta abból azért frankó diplomata lenne ám! Nem tudunk semmit a katonai erejükről, ezért azonnal támadunk?! Hülye vagy ember? Mi van, ha a másik faj nem túl okos, de addig azért eljutott, hogy csinált magának három bolygón telepeket és figyeli, hogy honnan jön a támadás? Azt akkor visszavág. Heee? Tanultál történelmet? Kinek is jött be, hogy majd egy csapással eltöröljük az ellenséget és akkor biztonságban leszünk?
És persze nyilván vannak olyan módszerek, ahol a kooperációt úgy is lehet biztosítani, hogy a felek nem bíznak meg egymásba. Az emberi faj ezt a játékot játssza már évezredek óta. Persze, néha van háború, de azért az esetek jó részében működik. Szóvetségek, túszok, kölcsönösen előnyös megoldások, kölcsönös sakkban tartás... vannak ám módszerek bőven!
7) Van ez a kínai csaj, aki idehívja az idegeneket. Azt mondja, hogy ja, tudom, hogy el akartok minket pusztítani, de hát mi már olyan rohadtul elszúrtunk itt mindent, hogy mindegy is, pusztítsátok csak ki az emberiséget! És a csajnak van egy csomó követője.
Namost ember ennyire nem lehet hülye, de nem ez a marhaság a történetben. Az a marhaság, hogy senki sem mondja neki, hogy ja, a Mao nevével fémjelzett kínában, ahol agyonverték a faterodat lehet, hogy tényleg ilyen érzésed volt. Azért kapj a fejedhez, a világ egy jelentős részén mindeközben elég boldogokat voltak ám az emberek, azért elég jól megvoltak ám!
Szerintem egy tudós maga is ráébredt volna, hogy nem okvetlenül az emberiséget kellene kipusztítani, elég lenne abbahagyni ezt a kommunizmusnak nevezett kísérletet.
A csaj gonoszabb mint Mao, mint az egész kommunista kína és senkinek sem jut eszébe ezt elmagyarázni neki? Miért nem?
Szóval ahogy említettem már a sorozat tetszett. Kár, hogy a szerző nem tudott kerekíteni egy olyan történetet, ami nem ilyen marhaságokra épül. Nem lett volna nagyon nehéz, elég lett volna egy kicsit gondolkodni meg utánanézni a neten. Kikérni valaki véleményét. Ráguglizni. Megkérni valakit, hogy olvassa el a vázlatot. Mittudomén...