Annak idején középiskolában gondjaim voltak a történelem tanulmányaimmal. Azt hittem bennem van a hiba, egyszerűen nem érdekelt a sok marhaság, királyok, születtek, haltak meg, hadvezérek születtek, haltak meg, ésatöbbi, ésatöbbi. Kit érdekel?!
Mondom, azt hittem, hogy bennem van a hiba, a történelmet tanító emberek meg okosak, joggal néznek szakbarbár, műveletlen hülyegyereknek. Kiderült, hogy hülyeség, nem bennem volt a hiba. Bennük. Fogalmuk sem volt arról, hogy mi a történelem. Ezért voltak képtelenek megtanítani.
Eleve kiindulhatunk onnan, hogy Kádár rendszer volt, a világháború utáni világról nem csak, hogy nem tudtak tanítani, egyenesen tilos volt. Az orosz módszer volt a kötelező, amit most, az ukrajnai háború során értettem meg. A következőképpen hangzik:
(1) Ami igaz és tetszik nekünk, azt felesleges ismételgetni, magától is elterjed.
(2) A hazugságot állandóan ismételgetni kell, hogy megtanulják az emberek és elfogadják valóságként.
(3) Ergo mindig hazudni kell. Soha nem szabad igazat mondani, az elveszi a hazugságok terjesztésétől az energiát.
Aztán ott volt például a második világháború. Osztotta a tantónéni az észt, mintha tudta volna, hogy mi történt. Nagy vezérek, hős katonák, hős partizánok, miniszterelnökök, elnökök, tábornokok. Ostobaság! Lássunk egy példát!
Erwin Rommel, német tábornok, a legendás "sivatagi róka" nagyszerű stratéga volt, afrikában végül mégis vesztett. Bernard Montgomery britt tábornok legyőzte, stratégiával, kitartással, furfanggal. Tudjuk, tanultuk az iskolába. Kár, hogy marhaság.
Rommel az utánpótlásait az olasz haderő közvetítésével kapta meg. Az angol, lengyel, amerikai matematikusok bletchley parkban feltörték az olasz kommunikációt, ami a német Enigma kódológépre épült. Folyamatosan lehallgatták és megsemmisítették Rommel utánpótlását, a kivéreztetett Rommelnek végül alig pár tankja maradt, gyakorlatilag lőszer és üzemanyag nélkül.
Kódtörő, kódneve "a bomba"...
Rommel abban a tudatban halt meg, hogy azért vesztett, mert az olaszok közt árulók voltak. Nem, nem voltak. Matematikusoktól kapott ki.
A történelmet nem a tábornokok, a történelmet a tudósok, gondolkodók, mérnökök csinálják. A történészek a politikusokkal, vezérekkel, tábornokokkal foglalkoznak. Nem értik a történelmet, nem tudják mi történt.
Mondok valami mást! Tanultunk a második világháború bombázásairól, légicsatáról. Bombázták Magyarországot, bombázták Angliát, ment az áldás oda-vissza, nem?
Nem. A nyugat megalkotta az úgynevezett közelségi gyújtót, ami a légvédelmi lövedékben érzékelte, hogy közel van a repülő és felrobbantotta a lövedéket, hogy a repeszekkel megsemmisítse a repülőgépet. Egy gép lelövésére átlag 1000-2000 lövést kellett leadniuk előtte, átlag 80-at a közelségi gyújtóval.
A lényeg a bomba hegyében van
A pörgéstől széttörik az elektrolit ampulla, nedvesíti az elemet, áram hatására elindul az oszcillátor, érzékeli a bombázó közelségét, felrobban a bomba. Hitler meg üvöltözik, hogy a német katona soha nem adja fel, kitartóbb, áldozatkészebb. Ja, nem, tüzérségi lövedékre nem hat a kitartás.
A történelmet a tudósok, kutatók, mérnökök csinálják, akik a gyógyszereket felfedezik, forradalmasítják az élelmiszeripart és a mezőgazdaságot, gépeket, műszereket, eszközüket fejlesztenek. A királyok, császárok, elnökök, miniszterek és miniszterelnökök csak élősködnek.