Van ez a német gyártmányú légvédelmi akármicsoda, a Gepárd. Ukrajnában komoly szerepet kapott az elmúlt hónapokban és megtanított minket néhány dologra. Igencsak érdekes dolgokra.
Az első, ami nekem nagyon feltűnt, hogy mennyire sci-fi már, amikor egy-két ilyen gepárd éjszaka nekiáll nyomjelzővel gyakorolni. Nagyon komolyan néz ki...
Nyomjelző... tiszta sci-fi
De nem ez a lényeg, a lényeg, hogy mire tanít minket a Gepárd. Mire is?
A Gepárd az 1960-1970-es évek techikája, a németek akkoriban helyezték hadrendbe alacsonyan repülő tárgyak levadászására. Azóta többször modernizálták az elektronikáját, de a lényeg ugyanaz, radarral vezetett automata, de amúgy hagyományos tözérség. Sorozatlövő, gyors, jó nagy lövedékekkel. Laikus nyelven azt mondanánk, hogy valahol a géppuska és az ágyú közt van és nagyot szól. Az első lecke egyszerű, öreg ember nem vén ember. A Gepárd iszonyat eredményes annak ellenére, hogy jó fél évszázados fegyver.
A Gepárd elavult, a német hadsereg már kivonta a hadrendből. Nyugdíjas. Ukrajnában mégis iszonyat eredményes, imádják, nem tudnak betelni velük. A második lecke igencsak fontos. A laikusok sokan, főleg magyarországon nyavajognak, hogy Ukrajna drága, menő fegyvereket kap, talán meg sem érdemlik. A valóság meg ilyen fura, leselejtezett ócskavasból épít magának győzelmet az ukrán sereg. Hát nem fura?
A Gepárdot hónapok óta "gamechanger" fegyverként emlegetik és valóban, az oroszok nagy reménységét az iráni drónokat olyan szinten vadássza le a Gepárd, hogy az alapjában megváltoztatta a helyzetet ukrajnában. Ez a következő lecke. Mindenki gúnyolódik az úgynevezett "csodafegyvereken", hogy tudniillik Hitler milyen hülye volt, "wunderwaffe" a nénikéd, nincsenek olyanok, hogy csodafegyverek. Ja, okés, nincsenek, csak "gamechangerek". Értjük.
A Gepárd egyik titka az olcsóság. A drónok az olcsóságukkal váltak komoly fenyegetéssé. A Gepárd felvette a kesztyűt, nagy tömegben olcsón szedi le a nagy tömegben, olcsón bevetett drónokat. Nagy lecke, a háborúban az ár számít, sokat számít.
A Gepárd két radarral rendelkezik, az egyik 360 fokban keres, ami nagyszerű a drónok ellen, merthogy a drónok akármilyen irányból jöhetnek. A másik radar tűzvezető, alacsonyan érkező célpontok levadászára, ami nagyszerű, mert a drónok alacsonyan jönnek, gyorsan kell reagálni. Nem drónok ellen tervezték mégis kitűnő a drónok ellen. Ez a következő lecke. A fegyverek (katonai zsargonnal "képességek") néha meglepő, kiszámíthatatlan szerepváltáson mennek keresztül és ez a következő lecke.
A Gepárd jól skálázható. Ha sok drón jön sok Gepárdot kell szétszórni a környéken. A komplex légvédelmi rendszerek túlterheltőek, az egyszerű, primitív autonóm fegyverek nem. Jó lecke, lehet, hogy a nyugatnak nem kellene mindig a komplikált fegyverrendszereket erőltetnie, lehet, hogy az autonóm rendszerek ideje még nem járt le.
Meglepő ugye, hogy a nyugat a német leselejtezett vackok közt nagyszerűen használható eszközt talált egy modern, 21. századi fegyver ellenszereként. Nos, ez a következő lecke. Oroszország a nyugat arzenáljával áll szemben. Szinte kimeríthetetlen eszköztár ellen küzd, bármit is vet be valahonnan előkerül valami vas, amit valakik, valamikor régen pont erre találtak ki. Ez a következő lecke, a sokféleséggel bizony nehéz lesz felvenni a versenyt.
Persze voltak gondok is, pár hónapja megindult a hiszti, hogy nincs elég lőszer a Gepárdokhoz. Merthogy speckó skuló kell beléjük, nem valami különleges, nem valami modern, de speciális, nem szabványos. Azóta lett lőszer, egy német cég (igen, az a német cég, akinek a nevét mára mindenki megtanulta) be is jelentette, hogy ja, ha van lóvé lesz skuló is. Ez megint egy lecke, ez a "meranyugat kifogyalőszerből" egy túllihegett butaság. Néha egy-egy speciális cuccosból hirtelen nincs annyi, amennyi ideális lenne, aztán gyártanak. Nagy ügy.
A Gepárd legénységét eredetileg 18 hónap alatt képezték ki. Az ukrán katonák kaptak egy két hónapos gyorstalpalót és aratnak a drónok közt. Volt olyan legénység, akik egy nap alatt 10 iráni drónt és két orosz cirkálórakétát szedtek le. Ez megint egy lecke. Ja, az "ideális" kiképzés sok idő, harci helyzetben megoldható gyorsabban. Nem kell pánikba esni. A lecke, hogy azok a hírek a "majd hat hónap múlva talán" refrénnel általában túl vannak komplikálva.
Amerika vett 60 Gepárdot Ukrajnának...
És még egy lecke. A magyar politika szeret arról beszélni, hogy "patthelyzet" van, egyik fél sem tud győzni. Az emberek lelki szemei előtt megjelenik az első világháborús állóháború, a lövészárkok, a tömegek, a veszteségek, a reménytelenség, az ismétlődő rohamok őrültsége.
Jó, most is vannak lövészárkok, most is vannak rohamok, vannak veszteségek, de azért a világ megváltozott. A technika, a technológia, az ipari megoldások világát éljük. Megy az adok kapok, újabb és újabb fegyvereket, képességeket vet be mindkét fél. Az egyik szankciók alatt, fokozódó elszigetelségben, a másik a világ modernebbik felével a háta mögött. Nem patthelyzet van, hanem egy nagy orosz kártyás aki lassan kifogy a lapokból és bizony a zsetonokból is.
És ezt a játékot nem az nyeri, akinek előbb elfogynak a lapjai.